Investiční pojištění po regulaci. Jaký je dopad na spotřebitele?
Mezi největší události roku 2016 z pohledu osobních financí patří nová regulace životního pojištění. Institut FG pomocí vypočítal dopad regulace na spotřebitele. Došlo ke snížení počátečního poplatku? Které produkty byly ukončeny a které naopak nově uvedeny na trh?
Institut finanční gramotnosti vlastními slovy...
Institut finanční gramotnosti (Institut FG) je skupina nekonvenčních finančních expertů, která se rozhodla upozornit na hlavní problémy současných finančních produktů.
Hned první analýza znamenala revoluci - do jejího vydání se nikomu v Česku nepodařilo přesně a přehledně spočítat počáteční poplatky investičního životního pojištění.
Následovala analýza nákladovosti stavebního spoření, unikátní výpočet sankčních poplatků životního pojištění a také rating jednoduchosti základních bankovních služeb nebo nákladovost penzijních a investičních produktů.
Web: https://institutfg.blogspot.cz/
Mezi změny patří snížení počtu nabízených produktů investičního životního pojištění, celkem u 11 produktů pojišťovny ukončily jejich nabídku, naopak 2 pojištění jsou nová. Aktuálně mohou spotřebitelé vybírat z 32 produktů investičního životního pojištění.
1) Dostupnost informací: výborná
31 produktů má dostupný sazebník poplatků na internetových stránkách pojišťoven. Pouze u jednoho produktu nejsou sazebník ani pojistné podmínky dostupné on-line.
2) Srozumitelnost poplatků: zlepšení
Regulace životního pojištění přispěla k vyšší transparentnosti systému počátečních poplatků. Nově již nelze používat tzv. počáteční jednotky, u kterých ani pojišťovací zprostředkovatel nebyl schopen bez specializovaného programu určit hodnotu poplatku v korunách pro konkrétní nastavení pojistné smlouvy.
Naprostá většina produktů uvádí počáteční poplatek jako určité procento z ročního pojistného. Pouze několik produktů volí pro klienta méně srozumitelné vyjádření ve formě procenta z tzv. celkově zaplaceného pojistného. V takovém případě vypadá procento opticky nižší, ale skutečná výše poplatků může být i vyšší.
3) Výše poplatků: zhoršení
Pro modelový příklad klienta s měsíčním pojistným 1 000 Kč byla vypočtena výše počátečního poplatku a porovnána s hodnotou v minulém roce. U 11 produktů nedošlo k výrazné změně a pouze u jednoho k většímu poklesu. U 17 pojištění došlo k navýšení počátečního poplatku o hodnotu vyšší než 5 %. Konkrétní hodnoty změny poplatků jsou dostupné na straně 5 aktuální analýzy.
Změna počátečního poplatku Počet produktů
Stejný poplatek (+/- 5 %) 11
Snížený poplatek (- 5 % a méně) 1
Navýšený poplatek (+ 5 % a více) 17
Nejvyšší hodnoty poplatku nyní dosahují výše 250 % ročního pojistného. V tomto případě je při měsíčním pojistném 1 000 Kč výše počátečního poplatku rovna 30 000 Kč. Podíl produktů s poplatkem nad 15 000 Kč pro modelový příklad tak oproti minulému roku ještě více vzrostl, tvoří 60 % nabídky (dříve 55 %).
Výše poplatku pro modelový příklad Počet produktů
do 5 000 Kč 4
5 001 Kč - 15 000 Kč 8
15 001 Kč a více 19
nedostupný sazebník 1
Kompletní přehled poplatků pro 32 produktů investičního životního pojištění je dostupný zde (PDF, 2 MB).
zdroj: https://poradci-sobe.cz/pojisteni/investicni-pojisteni-po-regulaci-jaky-je-dopad-na-spotrebitele/