Hypotéky jsou rázem nedostupnější.

04.04.2017

Ke koupi bytu je od dubna potřeba větší hotovost. Ve velkých městech na třípokoják přes půl milionu korun, v Praze milion. Banky totiž musely omezit 80% a vyšší hypotéky. Ty budou nově i za vyšší úrok. Pokud tedy budete mít štěstí a banka již nebude mít tento segment vyprodaný.

Úrokové sazby hypotéksice v posledních měsících rostly, ale stále se v průměru dle Hypoindexu drží pod hranicí dvou procent. To je z historického hlediska výrazně méně, než za kolik si nabrala hypotéky většina Čechů.

Přesto se okruh lidí, kteří budou moci nákup nemovitostihradit hypotékou, zužuje. Od dubna totiž platí nové omezení České národní banky. Podle něj by banky neměly půjčit na vyšší podíl hodnoty nemovitosti než 90 procent. Regulované je navíc nově i pásmo 80 až 90procentních hypoték.

V tomto rozmezí si dřív bralo hypotéku asi 40 procent klientů bank. Nyní to bude moci být maximálně 15 procent portfolia banky.

Jak to banky vyřeší? "Například zvýšením úrokové sazby v regulovaném pásmu, což sníží poptávku po vysokoprocentních hypotékách natolik, aby nepřekročily regulovaný objem produkce," dává příklad mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. Konkurenti z ostatních velkých bank mluví velmi podobně.

Podle hypotečního poradce z Golem Finance Radka Slavíka může činit rozdíl mezi nízkou hypotékou a tou v regulovaném pásmu klidně celý procentní bod. Zároveň Slavík předpokládá, že hypotéky budou v tomto pásmu dostupné jen zpočátku čtvrtletního období, za které se regulace ČNB počítá. Pak lidově řečeno "dojdou".

Doporučovat někomu, aby si na hypotéku počkal na začátek čtvrtletí však může znamenat, že o nemovitost přijde. Prodávající nebo developer budou těžko držet rezervaci, dokud si někdo nevyřídí regulovanou hypotéku.

Na kupujícího tak regulace klade poměrně vysoké nároky. Je totiž nutné vzít v úvahu i čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti (jež se nevztahuje na prvoprodeje v novostavbách), kterou od listopadu platí kupující (psali jsme zde). Dohromady tak člověk, který chce hypotéku bez problémů, musí složit "na dřevo" bezmála čtvrtinu ceny nemovitosti.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/hypoteky-zdrazeni-0n4-/ekonomika.aspx?c=A170403_2316686_ekonomika_rny